Genel Sağlık

Yumurtlama (Ovülasyon) Testi Nasıl Yapılır?

Döllenmenin gerçekleşebilmesi için doğru zamanda cinsel ilişkiye girmek çok önemlidir. Doğru zaman da yumurtlamanın gerçekleştiği zamandır. Spermin vücutta yaşama süresi 3-4 gün olmasına rağmen yumurta canlılığını en fazla 24 saat koruyabilir. Sadece bu 24 saatlik sürede döllenme gerçekleşir. Bu süreyi yakalamak her zaman çok kolay olmayabilir. Bu nedenle yumurtlama ya da ovülasyon testi adıyla bilinen testler size yardımcı olabilir. Bu testler vücuttaki LH hormonunun artışını tespit ederek yumurtlamayı gösterirler. LH artışı en yüksek seviyeye ulaştıktan sonra 24-36 saat içerisinde yumurtlama gerçekleşecektir. Yumurtlama gerçekleştikten sonra da bu hormon düşüşe geçer.

Peki yumurtlama testlerini ne zaman yapacaksınız?

Bu sizin adet döngü sürenize göre değişir. Aşağıdaki tabloya göre testi yapma zamanınızı belirleyebilirsiniz.

23 günde bir adet oluyorsanız adet kanamanızın başladığı günden itibaren 7. günde testi yapmaya başlayabilirsiniz. Aynı şekilde 24 günde bir adet oluyorsanız 8. günde başlayın.

25 gün adet – 9. gün teste başla
26 gün adet – 10. gün teste başla
27 gün adet -11. gün teste başla
28 gün adet- 12. gün teste başla
29 gün adet- 13. gün teste başla
30 gün adet- 14. gün teste başla
31 gün adet – 15. gün teste başla
32 gün adet -16. gün teste başla

Testin kullanımı oldukça basit. Bir kaptaki idrarınızdan test çubuğuna 4-5 damla kadar koyun. Çok fazla damlatmanız testin dağılmasına ve sonuç vermemesine sebep olabilir dikkat edin. 5 dakika bekleyin ve sonucu okuyun. Test çizgisi kontrol çizgisiyle eşit koyulukta ya da daha koyu ise 24-48 saat içerisinde yumurtlama gerçekleşecek demektir. Eğer ikinci çizgi koyu renk değilse bu daha yumurtlama olmayacağını gösterir. Ertesi gün testi tekrarlamanız gerekir.

Test sonucu pozitif gösterdiği zaman cinsel ilişkiye girmeniz gerekir ki yumurtlama gerçekleştiğinde sperm ile karşılaşabilsin. Ovülasyondan önceki gün ve ovülasyon günü hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu zamanlardır.

Test günün herhangi bir zamanında yapılabilir ancak tercihen sabah saat 10:00’dan sonra ve akşam 20:00’den önce yapılmalıdır. Eğer günde iki kez test yapılacaksa her iki test arasında 8 saat olması kısa LH artışlarını yakalamakta yardımcı olacaktır. Test her tekrarlanan gün için aynı zamanlarda yapılmalıdır. Teste başlamadan iki saat önce sıvı almayı yavaşlatın. Testi yaptıktan sonra üzerine tarih ve saat yazmanız kontrol etmek açısından işinizi kolaylaştırabilir.

POZİTİF YUMURTLAMA TESTİ ÖRNEĞİ

kaynak