Cilt bakımı

Bıyık Bölgesinde Kararma

Hemen hemen tüm kadınların hayatlarının belirli dönemlerinde en az bir kez karşılaşmak zorunda kaldıkları bıyık bölgesinde kararma; kadınların hayatını kabusa çeviren, kendilerine duydukları güvenin zedelenmesine neden olan en önemli cilt problemleri arasında yer alıyor.

Genellikle bıyık yani dudak üstü bölgesine uygulanan sıcak ağda sonrasında ciltte belirmeye başlayan koyu lekeler; maalesef ki bu bölgeye yerleşerek; güzelliğimize gölge düşürebiliyor.

 

Özellikle alkol ve sigara tüketen bayanlarda yoğun olarak gözlemlenen bıyık bölgesindeki kararmaya; güneş ışınları, daha önce geçirilen birtakım lazer epilasyonlar da zemin hazırlayabiliyor.

Dudak üstü kararması olarak da adlandırılan bıyık bölgesi kararması; limon suyu, salatalık suyu, süt ve patates suyu gibi doğal kürler ile çoğunlukla geçse bile bazı kadınlarda bu kararmalar inatçı olabiliyor.

Bu yazımızda bıyık bölgesinde kararma ile yüzleşmek zorunda kalan bayanlar için bıyık bölgesindeki kararma için doğal çözümlere yani evinizde uygulayabileceğiniz bir takım yöntemlere yer vermek istedik.

Peki, bıyık bölgesinde kararma neden olur? bıyık bölgesindeki kararma nasıl geçer? bıyık bölgesinde kararmaya bitkisel çözüm. Gelin tüm bu soruları beraber yanıtlamaya çalışalım:

Bıyık Bölgesinde Kararma Neden Olur?

Üst dudağın hemen üstünde bulunan, çoğunlukla kullanılan tüy dökücü ve tüy sarartıcı ürünler yüzünden bıyık bölgesinde beliren bu kararmalar; bıyık bölgesine uygulanan yanlış ağda ve sir uygulamaları sonrasında ortaya çıkıyor.

Öncelikle bıyık bölgesinde yanma ve tahrişe neden olan ağda ve tüy dökücüler; zamanla bıyık bölgesinin renginin koyulaşmasına aracılık ediyor. Bu durum ise kişinin aynaya baktığında dudak üstünde bıyık varmış gibi bir görünüm ile karşılaşmasına davetiye çıkarıyor.

 

Doğum kontrol hapları kullanımı, hamilelik, hormonal değişimler; bıyık bölgesindeki koyulaşmanın diğer nedenleri olarak karşımıza çıkıyor.

Doğum Sonrası Çatlaklar Nasıl Geçer ?

Özellikle yaz aylarında aşırı derecede terleyen bıyık bölgesi; uzun bir süre boyunca güneş ışınlarına maruz kaldığında da bu bölgede güneş yanığına benzer kararmalar oluşabiliyor.

Bıyık bölgesine uygulanan yanlış lazer tedavileri de kararma oluşumunu hızlandıran en önemli faktörlerden biri olarak biliniyor.

Bıyık bölgesine uygulanan tüy dökücü ürünlerin iyice durulanması beklenmeden direk olarak güneş ışınlarına maruz kalmak; bıyık bölgesindeki koyu renkli hücre oluşumunu aktif hale getirerek; cilt kararmasını beraberinde getirebiliyor.

Kısacası bu bölgedeki kararmanın en önemli nedeninin bölgeye uygulanan kimyasal işlemler sonrasında güneşe maruz kalmak olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden de tüm kadınlara her daim güneş kremi kullanmalarını ve güneş koruyucu kremlerini sürmeden dışarıya çıkmamalarını öneriyoruz.

kaynak